Anasayfa  |   İletişim  | EN
Sağlık Kültür ve Spor D. Başkanlığı
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın

FSMVÜ | Ne Masal Ne Hikâye Hem Masal Hem Hikâye
Haber - Etkinlik Arşivi
Ne Masal Ne Hikâye Hem Masal Hem Hikâye

8 Mayıs 2017

Masalların kalbimizi berraklaştırdığına, düşüncelerimizi güzelleştirdiğine inanan, masalın ve hikâyenin bizi biz yapan değerlerden olduğunu savunan dört kıymetli isim, “Ne Masal Ne Hikâye Hem Masal Hem Hikâye” panelinde bir araya geldi.

Ses Sanat ve Edebiyat Kulübü’nün organize ettiği panelde, Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Dursun Ali Tökel, edebiyat öğretmeni ve masal anlatıcısı Ümit Yaşar Özkan, yazar ve çocuk kitapları yayıncısı Elif Konar Özkan ile Psikolog Sevil Civelek hem kendi hikâyelerine hem de inandıkları masallara dair konuştu.

Hem Masal Kahramanı Hem Anlatıcı: Şehrazat

Dünyada anlatısı ve anlatıcısı bulunmayan hiçbir kültürün olmadığını söyleyerek söze başlayan Ümit Yaşar Özkan, hikâyecinin hikâyesini anlattı. Doğrudan kendi işini anlatan masal kahramanlarının en iyi örneğinin Binbir Gece Masallarının anlatıcısı Şehrazat olduğunu dile getiren Özkan, Şehrazat’ın, diğer eşleri gibi onu da öldürmek isteyen Sultan Şehriyar’a sonu gelmeyen masallar anlatarak adeta ölümü ertelediğini, aslında tüm masalcılar gibi masalla hayatı uzattığını dile getirdi. Özkan, hikâye ve masalların sinemadan reklamlara, dizilerden çizgi filmlere kadar hayatımızın her alanında büyük bir rol üstlendiğinin ve zihinlerin bu kültürel kodlarla işlendiğinin altını çizerken kendi masallarımıza daha da ihtiyacımız olan bir çağda yaşadığımızı vurguladı. 

Masal ve Oyun Kardeşliğine Bir Örnek: Taş Masalları 

Masallarla dostluğunu, eşi Ümit Yaşar Özkan ile hazırladığı Taş Masalları kitabıyla bir kez daha ortaya koyan Elif Konar Özkan, kitabın ortaya çıkış sürecini dinleyicilerle paylaştı. Doğada bulunan taşlardan farklı şekiller oluşturularak Ali Cengiz ve Dede Korkut gibi motiflerin işlendiği Taş Masalları, okuyucuların da kendi taş masallarını hazırlamalarına vesile olan bir kitap. Elif Konar Özkan, masal ve oyun kardeşliğiyle hazırlanan kitabın, “Batı’nın farklı sanat dallarında defalarca anlattığı masalları gibi kendi motiflerimizi günümüz çocuğuna nasıl anlatabiliriz?” sorusuna verilen bir cevap olduğunu söyledi. Özkan, oyun, masal, sözlü anlatım ve yazılı metnin bir arada ilerlediği kitabın her ne kadar okul öncesi için düşünülmüş olsa da yayınlandığı Mart 2016’dan bu yana her yaştan çocukların ve çocuk tarafını unutmayan yetişkinlerin ilgisine mazhar olduğunu, bol katılımlı bir masal kardeşliği topluluğu oluşturduklarını dile getirdi. 

Masal ve Beyin İlişkisi 

Masalların beyne etkileriyle ilgili konuşan Sevil Civelek, masalların beyni çalıştıran uyaranlardan biri olduğunu kaydetti. Masalların ve hikâyelerin 5 duyuyu birden harekete geçirerek hem aklı hem duyguları aktive ettiğine dikkati çeken Civelek, terapilerde de iyileştirici bir yöntem olarak kullanıldığını belirtti. 

“Her Metin Medeniyetin Bir Yansımasıdır”

Son konuşmacı Doç. Dr. Dursun Ali Tökel ise masalları bir medeniyet göstericisi olarak ele aldı. Masal, hikâye, ninni ya da efsane, her metin medeniyetin bir yansımasıdır diyen Tökel, Türk milletinin geçmişten bugüne Batı sembolleriyle örülü masallara maruz kaldığını bu yüzden kendi masallarıyla büyümeyen nesillerin ortaya çıktığını ifade etti. Metinler arasında Mesnevi’nin önemine de değinen Tökel, Mevlâna’nın nasihat ya da akıl vermeden, kişiyi kendi iddia ettiği şeyle yüz yüze bırakarak dünyanın en değerli metinlerinden birini ortaya koyduğunu dile getirdi.   • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/12017-05-17-01-40-48pm.jpg
    Ne Masal Ne Hikâye Hem Masal Hem Hikâye
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/22017-05-17-01-40-48pm.jpg
    Ne Masal Ne Hikâye Hem Masal Hem Hikâye
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/32017-05-17-01-40-48pm.jpg
    Ne Masal Ne Hikâye Hem Masal Hem Hikâye

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi