Anasayfa  |   İletişim  | EN
Sağlık Kültür ve Spor D. Başkanlığı
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın

FSMVÜ | Türk Okçuluğu ve Kompozit Yayı
Haber - Etkinlik Arşivi
Türk Okçuluğu ve Kompozit Yayı

 

15 Aralık 2015

Türk okçuluğu hakkında araştırmalar yapan, eğitimler veren diş hekimi ve okçuluk tutkunu Murat Özveri, “Türk Okçuluğu ve Kompozit Yayı” hakkında konuşmak için Üsküdar Yerleşkesi’ndeydi.

Tarih öğrencilerinden oluşan bir kitleye hitap eden Murat Özveri, 15 bin yıllık geçmişi bulunan okçuluğu; İslâm öncesi, erken İslâm dönemi ve İslâm sonrası Türk okçuluğu olmak üzere dönemlerin öne çıkan yanlarıyla anlattı ve refleks gerilim prensibiyle çalışan Osmanlı kompozit yayı üzerinde durdu.

“Okçuluk, Osmanlı’da 15. yüzyılda sportif bir aktivite olarak başlamıştır.” diyen Özveri, 19. yüzyıla kadar ok ve yayın balistik açıdan üstün bir silah olarak kullanıldığını dile getirdi. Özveri, en uzun mesafeye atış disiplini olarak adlandırılan Menzilin, Osmanlı’yı okçulukta dünyaya tanıtan disiplin olduğunu ve İstanbul Okmeydanı’nda 800 metrenin üzerinde atışlar yapıldığını belirtti. Verilen genel bilgilerin atış teknikleriyle detaylandırıldığı konferans sonrası öğrenciler yerleşke bahçesinde ok atış talimi yaptı.  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_19132015-12-17-11-02-00am.jpg
    Türk Okçuluğu ve Kompozit Yayı
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_18972015-12-17-11-02-12am.jpg
    Türk Okçuluğu ve Kompozit Yayı
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_19322015-12-17-11-02-22am.jpg
    Murat Özveri - Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Fahameddin Başar

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi