Anasayfa  |   İletişim  | EN
Sağlık Kültür ve Spor D. Başkanlığı
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın

FSMVÜ | Roman’da Hz. Peygamber’i Anlat(ama)mak!
Haber - Etkinlik Arşivi
Roman’da Hz. Peygamber’i Anlat(ama)mak!

 

27 Mayıs 2015

Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fatih Andı’nın konuşmacı olduğu “Roman’da Hz. Peygamber’i Anlat(ama)mak” konferansı Topkapı Yerleşkesi konferans salonunda yapıldı.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ile İslâm Dünyası İletişim Kulübü tarafından düzenlenen konferansta Andı, Batılı olan romanın İslâm medeniyetinin birikimini bir kenara atarak iyi bir siyer ortaya çıkarmasının mümkün olmadığını ifade etti. Andı, özellikle 1980’den sonra yazılan Hz. Peygamber’i anlatma iddiasındaki romanların basit bir dille, sıradan bir anlatımla kutsalın dilini sokağın diline dönüştürdüğünü belirtti. Andı, “Klasik dönem şiirlerinde şair Peygamberi metheder, ondan şefaat talep eder, modern zamana geldiğimizde ise mahiyet değiştiriyor. Hz. Peygamber, ruhaniyeti bugüne çağrılan bir kurtarıcı halini alıyor. Modern çağdan şikâyet, modern şairinin Hz. Peygamberi anlattığı şiirinin omurgasını teşkil ediyor.” dedi.

“Hz. Peygamber Romanda Anlatılamaz”

Modern bir tür olarak romanın dinin düzenlediği bir hayat ve geleneksel bir zemin için oluşturduğu olumsuzluklar üzerinde konuşan Andı, Hz. Peygamber’in hayatının roman şeklinde yazılamayacağı düşüncesini şu sözlerle destekledi:

“Hz. Peygamber’in hayatı roman şeklinde yazılabilir mi? Cevabımı hayır. Çünkü roman boş zamanını doldurmak isteyen burjuva sınıfının dedikodu ihtiyacını karşılamak için oluşmuş bir edebi türdür, mahremiyet ifşası üzerine kuruludur, oysa benim dinim mahremiyetin üstünü örtmeye dayanıyor. Roman bizim değildir. Kendi değerimi neden romanla yazayım? Siz hiç Mesnevi yazan bir Fransız yazar duydunuz mu? Roman, modern toplumun neşteridir, bir sanattır; bunu reddetmiyorum. Ama kurmaca bir dünyadan oluşan romanın, tarihi ve reel bir şahsiyet olan Hz. Peygamber’i bu dünyaya nasıl taşıyacağı tartışılır. Romancı kurmaca dünyasındaki kendi Peygamber tasvirini okuyucuya dayatır. Peygamberi işleyen bir romancının dünyasında oluşturulmuş peygamber imgesine saplanmış okur, kafasında hangi peygamber algısını taşımaya başlayacak? Tabii ki romancının peygamber algısını.”

Romanın okunabilirliğini arttıran en önemli unsurlardan birinin trajedi olduğunu, trajedinin Hz. Peygamber’e hiç yakışmadığını aktaran Andı, Peygamberi anlatmak için yazılacak her romanın kötü bir örnek oluşturacağını, sorumlu bir Müslümanın ise en üstün insanı en kötü türle anlatmaya hakkı olmadığını sözlerine ekledi.   • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/12015-06-03-02-22-36am.JPG
  Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fatih Andı
 • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/22015-06-03-02-22-48am.JPG
  Roman’da Hz. Peygamber’i Anlat(ama)mak Konferansı Yapıldı
 • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/32015-06-03-02-22-54am.JPG
  Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fatih Andı - İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan
 • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/42015-06-03-02-23-05am.JPG
  Roman’da Hz. Peygamber’i Anlat(ama)mak Konferansı Yapıldı

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi