Anasayfa  |   İletişim  | EN
Sağlık Kültür ve Spor D. Başkanlığı
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın

FSMVÜ | Mavi Mürekkep Kulübü - Kur'an-ı Anlamak
Haber - Etkinlik Arşivi
Mavi Mürekkep Kulübü - Kur'an-ı Anlamak

Mavi Mürekkep Kulübümüzün düzenlediği "Kur'an-ı Anlamak" adlı konferans 7 Mart Salı günü, ilgi ile karşılandı. Kendini yıllardır İmam Hatip liselerinde Kur'an'ı Kerim'in anlaşması gayesi ile çalışmaya adamış hocamız Fuat Akdeniz, söze hayatın, ölümün ve insanın neden yaratıldığı mevzusu ile başladı. Hayatın ve ölümün kimin Kur'an'ı daha iyi yaşayacağını görmek üzere yaratıldığını ve bir yarış olduğunu belirtti. Keza Mülk Suresi 2. ayetinde de Yüce Allah, 'ölümü ve hayatı hanginizin davranışça daha iyi olacağını deneyerek göstermek için yarattık' buyurmaktadır. Sonrasında Kur'an'ın niçin indirildiği ve neye hitap ettiği sorusu üzerinde durdu. Zira Kur'an'ın aklımıza seslendiğini lakin bizim aklımızı vermek yerine yalnızca gözümü verdiğimizi yani ancak Mushaf olarak okunmasına itibar gösterip bundan sevap beklediğimizi, aklımızı ise asıl yaratılış gayesi dışında kalan şeylere verdiğimize dikkat çekti. Daha sonra Müslümanlar arasında görülebilecek şöyle vahim bir diyaloğu zikretti:

-İnanıyor musun? Evet Elhamdülillah Müslümanım.

-Neye inanıyorsun? Kur'an'a

-Kur'an'da ne var? Bilmiyorum, hiç düşünmemiştim, hiç merak etmedim ki, inanıyorum demem yetmiyor mu... gibi cevapları olan bu diyalog bize insanlarımızın bilmedikleri bir şeye inandıklarını iddia ettiklerini gösteriyor. Oysa ki insanın bilmediğine inanmasının mümkün olmayacağının aşikar olduğunu belirten hocamız imanın temelinin bilgi olduğunu da değindi. Sonrasında kafir, müşrik, münafık gibi her birini 'inanmayan' olarak tanımladığımız kavramları açıklayarak aslında birbirlerinden farklı kavramlar olduklarını ve bizlerin de bu sıfatları taşıyabilme riski taşıdığımız belirtti. Son olarak Kur'an'ın yüzlerce isminden birkaçını açıklayarak her birimizin kendine şu soruyu yöneltmesini istedi:

-Kur'an inmiş midir? Evet

-Peki hayatlarımız Kur'an inmiş gibi midir?

Programın sonunda hocamızın yaptığı kitap çekilişi ile konuklarımızdan birkaçına kitap hediyemiz ve aynı zamanda katılan herkese Kur'an-ı Kerim Meali hediyemiz oldu.

   • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_36542017-03-08-02-26-24am.JPG
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_36582017-03-08-02-26-25am.JPG
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_36642017-03-08-02-26-26am.JPG
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_36652017-03-08-02-26-27am.JPG

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi