Anasayfa  |   İletişim  | EN
Sağlık Kültür ve Spor D. Başkanlığı
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın

FSMVÜ | Kut’ül Amare Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Programı
Haber - Etkinlik Arşivi
Kut’ül Amare Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Programı

29 Nisan 2016

Üniversitemizin Trakya Üniversitesi ve Türkiye Gençlik Vakfı iş birliğiyle düzenlediği “Unutulan Zafer Kut’ül Amare” konferansı ve şehitlerimizi anma programı Edirne’de gerçekleştirildi. 

Trakya Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde, Trakya Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Sezgin’in moderatörlüğünde düzenlenen “Unutulan Zafer Kut’ül Amare” konferansında üniversitemiz Tarih Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Zekeriya Kurşun ile Doç. Dr. Hasip Saygılı konuşmacı olarak yer aldı. Prof. Dr. Kurşun zaferin arka planından söz ederek İngilizlerin stratejileri hakkında bilgi verdi. Doç. Dr. Saygılı ise zaferin kronolojisini sunarak zafere etkisi olan isimlere değindi. Konferansa, her iki üniversitenin rektörleri, öğretim üyeleri ve öğrencileri ile il protokolü katıldı.

Konferansın açılışında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman, Kut’ül Amare Zaferi’nin büyük çabalarla kazanıldığını söyleyerek geçmişte tüm İslâm coğrafyasının karşısında duran İngiltere’nin tavrının günümüzde de sorgulanması gerektiğini belirtti. Duman, “Nerede bulunuyorsak, oranın en iyisi olmak için çalışıp güçlü olmak zorundayız. Bu kutlu ülkeyi, bu kutlu coğrafyayı büyütmek ve geliştirmek ve geleceğe daha güçlü kılmak hepimizin görevidir.” diye konuştu.

Türkiye geçmişinin şanla, şerefle dolu olduğunu söyleyen Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, “Osmanlı yıkıldı ancak yıkılırken Çanakkale gibi Kut’ül Amare gibi çok önemli zaferler bıraktı. Tarih bilincimiz açısından unutulan zaferlerimizi anmak bizler için çok önemli.” dedi.

Edirne Asker Hastanesi Şehitliğinde Anma Töreni

Konferansın ardından Edirne Asker Hastanesi Şehitliğinde anma töreni düzenlendi. Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Faruk Çiftçi, şehitlik hakkında ziyaretçilere bilgi verdi.

Burada konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman, “Bugün, ‘toprak, uğrunda ölen varsa vatandır’ sözünü bir mühür gibi Anadolu’muza kazıyan atalarımızı anıyoruz. Şu an Edirne’ye serhat şehri diyoruz ama burası aslında vatanımızın ortasında yer alıyordu. Sınırlar küçüle küçüle bugünkü sınırlarımıza yerleştik. Şehitlerimizin kanıyla sulanan bu vatan, bizlere, gençliğe emanet bırakıldı. Sıkıca sahip çıkmak hepimizin vazifesi. Bunun sorumluluğuyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. İnşallah onlara layık oluruz.” diye konuştu.   

Balkan Savaşlarında Edirne Asker Hastanesinde şehit olanların yattığı bu mekânın yüz yıldır bilinmemesinin acı olduğunu ifade eden Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, “Yüz yıldır bilinmiyordu ancak şimdi var ve ziyarete açık. Bugün 5005 şehidimizin ismini kayıtlara geçtik. Gençlerimizin burada gördüklerini, hissettiklerini her yerde anlatacakları, tarih bilincimizin dalga dalga yayılacağı inancındayım.” dedi.

Türkiye Gençlik Vakfı İl Başkanı Mücahit Güzey’in basın açıklamasının ardından İl Müftüsü Emrullah Üzüm tarafından şehitlerimiz için yapılan dua ile program son buldu. • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/12016-05-02-04-38-32pm.JPG
  Kut’ül Amare Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Programı
 • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/22016-05-02-04-38-32pm.JPG
  Kut’ül Amare Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Programı
 • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/32016-05-02-04-38-32pm.JPG
  Kut’ül Amare Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Programı
 • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/42016-05-02-04-38-32pm.JPG
  Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük
 • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/52016-05-02-04-38-33pm.JPG
  Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman
 • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/62016-05-02-04-38-33pm.JPG
  Türkiye Gençlik Vakfı İl Başkanı Mücahit Güzey
 • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/72016-05-02-04-38-33pm.JPG
  Kut’ül Amare Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Programı
 • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/82016-05-02-04-38-33pm.JPG
  Kut’ül Amare Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Programı

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi