Anasayfa  |   İletişim  | EN
Sağlık Kültür ve Spor D. Başkanlığı
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın

FSMVÜ | Küçük Eller Projesi Tamamlandı.
Haber - Etkinlik Arşivi
Küçük Eller Projesi Tamamlandı.

Sosyal Politikalar Kulübü üyelerinin hazırladığı “Küçük Eller Projesi”ne bağışlanan atkı, bere ve eldivenler Sultangazi Necip Fazıl Mülteci Okulu’nda öğrencilere ve şehrin çeşitli semtler inde parklarındaki çocuklara hediye edillerek Projeleri son buldu. Bu bağlamda Sosyal Politikalar Kulübü başkanı Furkan YILDIRIMHAN ile sosyal proje hakkında röportaj yapıldı.

Projenin ilginç bir ismi var. Bu isme nasıl karar verdiniz? Neden böyle bir projeye ihtiyaç duydunuz?

2 milyar insanın açlık sınırında yaşadığı, 1 milyar insanın her gece aç yattığı, 6 saniyede 1 çocuğun açlıktan öldüğü, yaklaşık 1 milyar insanın barınma ihtiyacının bulunduğu bir dünyada yaşıyoruz. Ayrıca çevremizde Müslüman ülkelerin yoksullaştırılması ve artan toplumsal sorunlar sebebiyle mültecilik, bir başka ifadeyle ensar – muhacir ilişkisi meydana gelmektedir. Bu durum bizlerin üzerine ağır bir sorumluluk getirmekteyken biz ihtiyaç sahibi olan bu kardeşlerimize ne kadar yardımda bulunabiliyoruz? Bizler bu durum karşısında ne yapıyoruz ? Elimizde bulunan imkanları nasıl değerlendiriyoruz ya da değerlendiriyor muyuz?

Bu durumlar karşısında bizim de bir şeyler yapmamız gerektiğinin farkındaydık. Ancak tam olarak neye yönelmemiz gerektiğinden emin değildik. Bir gün bir caddede yürürken otobüsün peşinde koşan birkaç çocuk gördüm. Önce oyun oynadıklarını düşünsem de otobüsün durakta durmasıyla durumun öyle olmadığını fark ettim. Çocukların otobüsün egzoz dumanında ellerini ısıttıklarını görünce durumun vahametini anladım. Daha sonra kulüp yönetimindeki arkadaşlara durumu açtım ve öncelikle yapmamız gerekenin bu çocukları soğuktan korumak olduğunu düşündük. Dolayısıyla ellerini egzoz dumanında ısıtan bu çocuklar projemize ilham oldu. Projemizin ismi de böylelikle Küçük Eller oldu.

Kampanyanızı nerelerde duyurdunuz, yardımları nasıl topladınız?

Projemizin öncelikli hedefi, tespit ettiğimiz ihtiyaç halinden insanları haberdar etmekti. Ulaşmak istediğimiz insanlar üniversitemiz öğrencileriydi. Üniversitemiz öğrencileri de teveccüh gösterdiler ve projemize destek oldular, sağolsunlar.

Nasıl teşkilatlandınız? Kaç kişi proje kapsamında çalıştı?

Projemize destek olmak isteyen insanların kolayca bizlere ulaşmasını sağlamamız gerekmekteydi. Bunun için de her yerleşkede insanların kolayca ulaşabileceği bağışları toplayabilecek temsilcilere ihtiyacımız vardı. Biz de temsilcilerimizi gönüllülük esasına dayanarak belirledik. Temsilcilerimizi yerleşkelerdeki muhtelif bölgelere astığımız afişler ve sosyal medya üzerinden yaptığımız duyurularla ilan ettik. Böylece projemize destek olmak isteyen arkadaşlarımız temsilcilerimiz aracılığıyla destekte bulundular. Sağolsun, temsilci arkadaşların gayretleri ile kısa sürede proje hedefimize ulaştık, hatta aştık.

Ayrıca, dağıtım ekiplerimizi de internet üzerinden doldurdukları formlar aracılığıyla seçtik. Kendileri de bağışlarla aldığımız atkı bere eldiven takımlarının dağıtımında görev aldı. Onlara da teşekkür etmem gerekiyor.

Projemizde yaklaşık 60 kişi gönüllü olarak görev aldı.

Proje ne zaman başladı ve ne zaman sonlandı?

Projenin deyim yerindeyse fragmanını Kasım ayı son haftasında sosyal medya üzerinden yaptık. Fragmandan kastım görenlerde merak uyandıracak bir tanıtımdı. Bu tanıtımın ardından yaklaşık bir hafta sonra projemizi ilan ettik ve 7 Aralık Pazartesi günü temsilcilerimiz aracılığıyla bağış toplamaya başladık. Bağış toplamayı hedeflediğimizden erken bir tarihte, 15 Aralık Salı günü sonlandırdık. Bağış toplamak için son günü 18 Aralık Cuma olarak belirlemiştik.

Projede hedeflenen miktar neydi? Neden erken sonlandırdınız?

Proje hedefimiz 1000 çocuğa ulaşmaktı.  Atkı bere eldiven takımlarımızın bir paketi 7.5 liraydı.İlk 3 gün sonunda temsilcilerimizden gelen haberler bizleri gayet mutlu etti. Gelen haberlere göre 1000 çocuk hedefimize neredeyse ulaşmıştık. Bir sonraki durum değerlendirme günümüz 14 Aralık Salı günüydü. Ve 14 Aralık günü yaptığımız değerlendirmeler neticesinde hedefimizi aştığımızı gördük. Böylece projeyi erkenden bitirme kararı aldık. Belki 18 Aralık  gününe kadar devam edebilirdik fakat havaların soğuk olması ve küçük ellerin üşüyor olması bizlere bir an önce hareket etmemiz gerektiğini göstermekteydi. 14 Aralıkta yaptığımız değerlendirmede 1661 çocuğa ulaşabileceğimizi gördük.

Ne tür ilginç ve duygusal olaylarla karşılaştınız?

Aslında projemizin başından sonuna kadar bir çok ilginç diyebileceğimiz olayla karşılaştık. Mesela bağış toplama sürecinde projemizden haberdar olan bir iş adamı 1000 paketi hemen temin edebileceğini söyledi. Biz bu teklifi reddettik.  Amacımız bir farkındalık oluşturmaktı ve üniversitemiz öğrencilerinin gayretleri ile projeyi tamamlamaktı. Zor da olsa bu iş adamının teklifini reddettik.

Dağıtım aşamasında duygusal anlar yaşadık. Dağıtımlarımızın bir ayağı olan mülteci okullarında çocukların üzerinde hala savaşın etkisinin olduğunu gördük. Çocuklar savaşı anlayacak olgunlukta olmasalar da toplumsal yıkımdan bir pay almışlardı. Masum bakışları ve hediyelerini aldıktan sonraki tebessümleri çok farklıydı. Bu tebessümlerini şöyle tarif etmiştik afişlerimizde: “Çocuklar.. Öyle sıcak güldünüz ki soğuk kalmadı, kış bitti.”

Yine dağıtım esnasında bir çocuğun beresine takmak istedik, fakat çocuk izin vermedi. Durumu hocasına sorunca çocuğun kafasında savaştan kalma yaralar olduğunu öğrendik. Çocuk kafasındaki yaralardan utanıyormuş. Bu da işin bir başka tarafıydı tabi.

Dağıtımı nasıl sağladınız?

Dağıtımı üniversitemiz öğrencileri tarafından yapılmasını istedik. Çünkü insanların bu gibi sosyal sorumluluk projelerinde fiilen işin içinde olmaları proje ile verilmek istenen mesajın daha net algılanmasını sağlayacaktı. Biz de internet üzerinden oluşturduğumuz bir formla dağıtım gönüllüsü olmak isteyen arkadaşlarımızın başvurularını aldık. Ardından kendilerine dağıtım için görevlendirme yaptık. İstanbul’un muhtelif yerlerinde dağıtımları gerçekleştirdik böylece.

Dağıtımı nerede yaptınız?

Dağıtımlar için iki ayak belirledik. Birinci ayak, kurulan ekip ile okullarda dağıtım yapılmasıydı. İkinci ayak ise gönüllülerimiz aracılığıyla sokaklarda dağıtım yapılmasıydı. Dağıtımı yapacak gönüllü arkadaşlarımızı bölgeleri de göz önüne alınarak bir gruplandırma yaparak İstanbul’un bir çok yerinde dağıtım yaptık.

Bu tür sosyal sorumluluk projeleriniz devam edecek mi?

Evet. Bu projenin arkadaşlarımızın da desteğiyle güzel sonuçlar vermesi bizlere bir özgüven sağladı. Planladığımız farklı projelerimiz var ve Küçük Eller Projesi gelecek projelerimiz için bir itici güç oldu.

 

   • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/CWrREJPUYAA-wch2015-12-22-01-29-10pm2015-12-24-01-07-06pm.jpg
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/12365942_453543451503897_392060352688474583_o2015-12-24-01-07-34pm.jpg
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/12371008_453543434837232_2821463746659776809_o2015-12-24-01-07-35pm.jpg
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/1506328_453543334837242_1363492062143518945_o2015-12-24-01-08-35pm.jpg
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/12362774_453543294837246_3549316396056757236_o2015-12-24-01-10-36pm.jpg

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi