Anasayfa  |   İletişim  | EN
Sağlık Kültür ve Spor D. Başkanlığı
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın

FSMVÜ | İdeal Hukuk Kulübü - Mesleğin Fragmanı
Haber - Etkinlik Arşivi
İdeal Hukuk Kulübü - Mesleğin Fragmanı

Üniversitemiz İdeal Hukuk Kulübü’nün 15 Aralık 2017 tarihinde Haliç Yerleşkemizde düzenlediği  “Mesleğin Fragmanı” konulu panel programı, Üniversitemizin Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bünyamin Gürpınar moderatörlüğünde programımıza konuşmacı olarak katılan Hâkim Zuhat Budak, Savcı İsmail Ünsal ve Avukat Fatih Şengül ile gerçekleştirildi.

İlk olarak Üniversitemiz Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Sayın Bünyamin Gürpınar konuşmalarını gerçekleştirdi. Hocamız konuşmalarına, öncelikle programa teşrif eden konuklarımız başta olmak üzere, programı tertip eden İdeal Hukuk Kulübü’ne teşekkür ederek başladı. Programa katılımcı olarak gelen öğrencilerimize de yoğun ilgiden dolayı ayrıca teşekkür eden Sayın Gürpınar, sözü Cumhuriyet Savcısı Sayın İsmail Ünsal’a bıraktı.

Sayın Ünsal, konuşmasına kendisini kısaca tanıtarak başladı. Özellikle hukukçu öğrencilerin yoğun katılımı olan programda, meslek ile ilgili bilgiler vererek konuşmalarına devam eden Sayın Ünsal, Cumhuriyet savcılığı konusunda, nasıl olunabileceği, hangi aşamaların önemli olduğundan bahsetti. Her meslek gibi savcılık mesleğinin de zorluklarının bulunduğundan bahseden Sayın Savcımız, bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin zorluklara karşı dirayetli bir kimse olması gerekliliğinin altını çizdi. Zorluk denilince akla yalnızca Doğu Anadolu Bölgemizde görev yapmanın gelmesinin yanlış olduğunu kendisinden örnek vererek, Isparta’nın bir ilçesinde ulaşım dolayısıyla bu zorluğun yaşanabileceğinden bahsetti.  Özellikle savcılığın olayları sıcağı sıcağına görmesi gerekliliğinden bahseden Sayın Ünsal, bir savcının, kimi zaman insanın bile görmek istemeyeceği, dayanamayacağı durumlar ile karşılaşabildiğini, yeri geldiğinde otopsi yapılan yerlere girmek durumunda olduklarını, görevlerinin bunu gerektirdiğini söyleyerek, mesleği icra etmek isteyen öğrencilere geniş bir meslek tanıtımı gerçekleştirdi. 

Savcılığın, başka mesleklerde olduğu gibi beklenti olmadan yapılabilmesi gerekliliğinden bahseden Savcımız, başka mesleklerde örneğin doktorlukta insanlar size teşekkür ve minnet duyabileceğini ancak haklı veya haksız, iyi veya kötü bireylerin nezdinden savcının böyle bir durumu olmadığını dile getirdi. İnsanlar için Savcılık makamı minnet duyulacak değil saygı duyulacak bir makam olarak görüldüğünden bahsetti.

İkinci olarak söze başlayan Hâkim Sayın Zuhat Budak, sözlerine kendisini tanıtarak başladı. Daha sonra mesleğe nasıl başladığına değinerek stajyerlik aşamalarından bahsetti. Öncelikle hâkimliğin diğer mesleklerden farklı olduğundan bahsederek, hâkimliğin mesuliyeti bulunan bir meslek olduğunun altını çizdi. Özellikle bu mesleği icra edecek ya da etmek isteyen kişilerin bu mesuliyeti kaldırabilecek güçte olmalarının önemini vurguladı.  Konuşmalarına adli ve idari mahkemelerin ayrımından bahsederek devam eden Sayın Budak, idari yargının çok geniş bir alana sahip olduğunu söyledi.

Üçüncü konuşmayı Avukat Sayın Fatih Şengül gerçekleştirdi. Konuşmalarına, programa gelen öğrencilerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek başlayan Sayın Şengül, ilgi ve merakın bu denli yüksek olmasının kendisini son derece mutlu ettiğinden bahsetti. Konuşmacımız, ilk olarak mesleki anlamda avukatlığın nasıl bir meslek olduğunu ve avukat olmak isteyen bireylerin neler yapması ve hangi aşamalardan geçmesi gerektiğinden bahsetti. Sayın Şengül, avukat olduktan sonra avukatlık yapma biçimine göre bir ayrım sunarak, avukatlığın bireyin kendi bürosunu açması, birine bağlı olarak çalışması ve kamu avukatlığı şeklinde üç seçenek belirtti.

Konuşmacımız, diğer meslekler gibi Avukatlığın ’da avantaj ve dezavantaja sahip bir meslek olduğundan bahsederek sözlerine devam etti.  Avantaj olarak, avukat bir bireyin, kendi vaktini kendisinin planlayabilme durumunun olduğunu ve mesleğinin yanında sosyal faaliyetlere de vakit ayırabilecek zamanının olduğundan bahsetti. Dezavantaj olarak da, mesleğin ihtisas alanının olmadığından bahsetti. Örnek olarak avukatların, kendilerine bir ihtisas ve hedef belirlemede bir sınırlamanın olmadığını, mesleğin yan dalları içerisinde de çok şey bilinmesi gerekliliğinin altını çizdi.

Bir diğer dezavantaj olarak da sistem içerisinde avukatlığın fazlalık olarak muamele gördüğünden bahsetti. Yani birey davalı ya da davacı olarak haklı olduğunu düşündüğünden avukata mecburi ve konuşmacımızın kendi tabiriyle “ben haklıyım zaten de sen de bu işten nasibini al işte” diyerek olumsuz bir algının olduğundan bahsetti.  Bu nedenle avukatların özellikle yaptıkları her işte yazılı bir sözleşme üzerinden işlemlerini yürütmelerinin önemli olduğunu vurguladı.

Öğrenciler tarafından yoğun katılımı ile gerçekleştirilen panel, soru ve cevap şeklinde devam etti.

Son olarak programda katılımcılara hediye takdimleri gerçekleştirilerek, hatıra fotoğrafı ile programımız sonlandırıldı.  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_59462017-12-21-11-42-23am.JPG
 • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_59632017-12-21-11-42-24am.JPG
 • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_59762017-12-21-11-42-25am.JPG
 • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_59802017-12-21-11-42-26am.JPG
 • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_59902017-12-21-11-42-27am.JPG
 • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_59922017-12-21-11-42-28am.JPG
 • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_59952017-12-21-11-42-29am.JPG
 • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_60042017-12-21-11-42-29am.JPG
 • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_60072017-12-21-11-42-30am.JPG
 • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_60102017-12-21-11-42-31am.JPG
 • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_60172017-12-21-11-42-32am.JPG

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi