Anasayfa  |   İletişim  | EN
Sağlık Kültür ve Spor D. Başkanlığı
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın

FSMVÜ | Hukuk Kulübü - Aliya ve Arkadaşlarının Gelecek Tasavvuru
Haber - Etkinlik Arşivi
Hukuk Kulübü - Aliya ve Arkadaşlarının Gelecek Tasavvuru

Üniversitemizin Hukuk Kulübü tarafından, Aliya İzzetbegoviç'in vefatının 14. yılı olması hasebiyle düzenlenen "Yaşayan Sünnet Döneminde Aliya ve Arkadaşlarının Gelecek Tasavvuru" konulu konferans, 25 Ekim Çarşamba günü Av. Muharrem Balcı'nın katılımı ile gerçekleştirildi.

Program Hukuk Fakültesi öğrencisi Dilara Hazal Meşe'nin sunumları ile başladı. Sayın Muharrem Balcı'nın özgeçmişi anlatılarak sunuma başlandı. Kısa tanıtım sonrasında Sayın Muharrem BALCI sunumlarını gerçekleştirmek üzere konuşmalarına başladı.Aliya ve arkadaşlarından, onların düşüncelerinden ve fikirlerinden en çok bahseden ülkenin Türkiye olduğunu,  bu durumun da Türkiye'nin geçmişten gelen durumundan kaynaklandığını söyleyerek konuşmalarına başladı.  Türkiye'nin dünya müslümanları için yerinin çok farklı olduğunu dile getirdi. Sayın Balcı, Aliya ve arkadaşlarını anlamak için onların düşüncelerinin iyi bilinmesi gerektiğini söyleyerek "Onları anlamak için iki eser vardır:

1- Doğu ve Batı Arasında  İslam            2- İslam Deklarasyonu(Beyannamesi)

bu eserler merhum Aliya ve arkadaşlarının düşünce yapılarını alamak için okunması gereken eserlerdir" dedi. Hiç bir olayın ya da canlının, zeminin uygun olmadığı yerde ve zamanda yetişemeyeceğini belirten hocamız Aliya ve arkadaşlarının birlikte anılması gerektiğini, aksi halde anlatılanların eksik kalacağını vurguladı. Çünkü "Aliya ve arkadaşları aynı dönem içerisinde, aynı dili konuşan, aynı düşüncelere ve davaya inanmış kişilerdir, onları ayırmak mümkün değildir" dedi.

Din ve devrim ile alakalı olarak, her iki kavramın da acılar içerisinde doğar. Bu iki kavram konfor içinde anıldığı zaman yok olabilecek kavramlardır dedi. Teslimiyet ile ilgili olarak hocamız, Allah'ın mutlak bir güç olduğunu , Aliya'nın tabiri ile de, hayatın çözülmezlik ve manasızlığından insani, vakarlı tek çıkış yoludur diyerek sözlerine devam etti. Sayın Balcı devam ederek, Aliya'nın tabiri ile vazifesini yapmış ve kaderine razı olmuş  bir şehidin zihniyetidir diyerek teslimiyeti tanımladı. İslam tanımı ve müslümanlık üzerine konuşmalarına devam eden Sayın Balcı, Kalem Suresi'nin özellikle hukuk okuyan öğrenciler için mutlak suretle okunması gereken bir sure olduğunu, bu surenin hukukçuluğun temelini oluşturduğunu söyledi.

Toplumu öncüler ve öncüller taşır diyerek bireylerin inandıkları uğurda çok çalışmalarını, çok okumalarını ve sahip oldukları düşüncelere sıkı sıkıya bağlı olmaları gerektiğinden bahsedildi. Ayrıca vakıf kültürünün önemine değinen sayın Balcı, vakıf kültürünün infak kültürüne dayandığını, geçmişte bunun örneklerinin çok olduğunu günümüzde de giderek azaldığını öğrencilere anlattı.

Sayın Balcı hukuk devleti olmak için gereken durumu şu şekilde açıkladı. "Hukuk devleti olmak için hukuk toplumu olmak gerekmektedir. Hukuk toplumu olmak için hukuk bilgisinin olması gerekmektedir. Bilgiyi oluşturmak için de iletişim toplumu gerekmektedir." Bu kavramların birbirine bağlı olduğunu dolayısıyla eksik kalması halinde hukuk devleti kavramından uzaklaşabilineceğini söyedi.

Sözlerini merhum Aliya İzzetbegoviç'in " Allah'ın berekâtı ve halkımızın rızası arkamızdadır." sözü ile tamamlayarak, konferansı düzenleyen ve bu konferansa katılan öğrenci arkadaşlara teşekkürlerini sundu. Konuşmalarından dolayı program sonrasında sayın Muharrem BALCI'ya, FSMVÜ Hukuk Fakültesi Arş. Gör. Sayın Deniz BARAN tarafından hediye takdiminde bulunuldu. Hukuk Kulübü tarafından da Sayın Muharrem BALCI'ya çiçek takdim edildi.

 

   • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/_DSC61722017-10-26-07-07-10pm.JPG
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/_DSC61752017-10-26-07-07-10pm.JPG
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/_DSC61782017-10-26-07-07-11pm.JPG
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/_DSC62202017-10-26-07-07-11pm.JPG
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/_DSC62212017-10-26-07-07-12pm.JPG
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/_DSC62232017-10-26-07-07-31pm.JPG

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi