Anasayfa  |   İletişim  | EN
Sağlık Kültür ve Spor D. Başkanlığı
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın

FSMVÜ | Endülüs Fikir ve Sanat Kulübü - Yeditepe İstanbul
Haber - Etkinlik Arşivi
Endülüs Fikir ve Sanat Kulübü - Yeditepe İstanbul

   Üniversitemizin Endülüs Fikir ve Sanat Kulübü tarafından düzenlenen "Yeditepe İstanbul" Turu 6 Mayıs 2017 Cumartesi günü öğrencilerimizin yoğun katılımıyla gerçekleşti. Etkinliğimiz Yeni Şafak Gazetesi köşe yazarı, İstanbul'un 100 Köşkü ve Konağı, İstanbul'un 100 Yalısı kitaplarının sahibi Mahmut Sami Şimşek Beyefendi rehberliğinde  yapıldı.

   İstanbul’un Yeditepesine konuşlandırılmış tarihi mekanların gezildiği etkinlikte ilk durağımız Edirnekapı semtinde bulunan Kariye Müzesi idi. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde  inşa edilerek Hz. İsaya adanan, bu bakımdan Hz. İsa mozaiklerinin en çok yer aldığı ilk ve tek kilise olma özelliğini taşıyan yapı günümüzde müze olarak ziyaretçilerini beklemektedir. Daha sonra yemek molası vermek için Balat’a geçtik. Adını, Rumca saray anlamına gelen” “palation” kelimesinden alan Balat semtinde yemeğimizi yedikten sonra Ayasofya ‘ya doğru yola çıktık. Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından, 532-537 yılları arasında İstanbul'un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup, 1453 yılında İstanbul'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet ile camiye çevrilmişse de İsmet İnönü döneminden itibaren müze olarak her yıl binlerce ziyaretçisini ağırlamaktadır.

   Üçüncü durağımız  Osmanlı İmparatorluğu'nun 400 yıl boyunca idare merkezi olan Topkapı Sarayı’ydı .  Ayasofya tarafındaki saltanat kapısından girilen ve birbirinden geçilen dört avlu çevresindeki mimari yapılardan oluşan Saray’ın etrafı;  bahçeler ve meydanlarla çevrilidir. Sarayın ilk avlusu olan ve halkın başvuru için girebildiği birinci avlu (Alay Meydanı) gezilerek rehberimiz tarafından tarihçesi hakkında bilgilendirme yapıldı. Sarayın ikinci avlusu, devlet yönetiminin gerçekleştiği mekanların yer aldığı Divan Meydanı (Adalet Meydanı)’dır. Tarih boyunca pek çok törene sahne olan bu avluda divan toplantılarının yapıldığı Divan-ı Hümayun (Kubbealtı) ve yanında Divan-ı Hümayun Hazinesi yer alır. Divan yapısının arkasında ise Sultanın Adaletini temsil eden Adalet Kulesi vardır. Buralar da yine rehberimizin engin bilgilerini bize anlattığı Topkapı sarayında uğradığımız duraklar arasında yer aldı. Üçüncü Avlu, Enderun (iç saray) padişaha ait mekanların yanında, Sultan II. Murad döneminde kurulan Saray Okuluna ait koğuş ve yapıları da barındırmaktadır. Bu avluda yer alan padişahın devlet adamlarını ve bazı yabancı elçileri kabul ettiği Arz Odası ziyaret edildi. Enderun Avlusu'ndan sonra, padişaha ait köşklerin ve asma bahçelerin bulunduğu IV. Avlu'ya geçildi. Has Oda'nın Mermer Sofa'ya açılan kapılarıyla da ulaşılan bu mekanda Osmanlı sanatının klasik köşk mimarisinin en seçkin örnekleri olan, Sünnet Odası, Bağdat ve Revan Köşkleri ile İftariye Kameriyesi yer almaktadır. IV. Avlu'nun bir alt kotunda asma çiçek bahçesi, ahşap Kara Mustafa Paşa Köşkü, Hekim Başı Kulesi, en alt katta ise Sofa Camii, Sultan Abdülmecid döneminde inşa edilen ve Saray’ın son yapıları olan Mecidiye Köşkü ve Esvab Odası vardır.

   Topkapı Sarayına gerçekleştirdiğimiz kültürel gezintinin ardından turumuz; II. Abdülhamit devrinde İstanbul'un Avrupa Yakası'nda inşa edilen Sirkeci tren garında nihayete erdi.

   Rehberimiz M. Sami Bey'in bilgi dolu sunumu, kulüp danışman hocamız Yrd. Doç. Dr. Zeynep Kevser Şerefoğlu Danış, eşi Öğr. Gör. İlhami Danış, kızları Elif Hüma'nın renkli katkıları ile oldukça keyifli zaman geçirdik.  Üniversitemiz Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Edebiyat Fakültesi öğrencilerinden oluşan ekibimizin birbiriyle olan müthiş uyumuyla turumuzu nihayete erdirdik.

   • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/DSC002372017-05-16-03-20-39pm.JPG
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/DSC002592017-05-16-03-20-40pm.JPG
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/DSC002672017-05-16-03-20-41pm.JPG
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/DSC003662017-05-16-03-20-42pm.JPG
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/DSC003832017-05-16-03-20-43pm.JPG
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/DSC003852017-05-16-03-20-43pm.JPG
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/DSC003922017-05-16-03-20-44pm.JPG
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/DSC004152017-05-16-03-20-45pm.JPG

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi