Anasayfa  |   İletişim  | EN
Sağlık Kültür ve Spor D. Başkanlığı
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın

FSMVÜ | Emperyalist Saldırganlıklar Arasında Ortadoğu
Haber - Etkinlik Arşivi
Emperyalist Saldırganlıklar Arasında Ortadoğu

 

24 Aralık 2014

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının desteğiyle Söz Eylem Platformu’nun düzenlediği “Emperyalist Saldırganlıkların Ortasında Ortadoğu Paneli”ne konuşmacı olarak, Özgür-Der Genel Başkanı ve Haksöz Dergisi Yazarı Rıdvan Kaya ile AA Ortadoğu ve Afrika Haberleri Yayın Yönetmeni Turan Kışlakçı katıldı.

Panelde, Ortadoğu’nun tarihsel ve siyasal süreci, emperyalist küresel güçlerin ve bölgedeki Müslüman devletlerin içerisinde bulundukları durum, Ortadoğu direniş hareketleri ve Türkiye’de yaşayan Müslümanların tavırlarının nasıl olması gerektiği üzerinde duruldu.

İlk sözü alan Rıdvan Kaya, Ortadoğu’nun tarihsel sürecini anlattıktan sonra Ortadoğu İntifadalarının İslâm coğrafyası üzerindeki etkisini değerlendirdi ve bu değerlendirmeyi yaparken “Usul ve yöntem ne olmalı, adil tavrı ve söylemi nasıl oluşturabiliriz?” sorularını yanıtladı.

Müslümanca Söylem

Komploculuk yaklaşımı ve manipülasyondan uzak durulması gerektiğine değinen Kaya, sahih ve eksik olmayan sağlıklı bilginin, salih ameli niyet edinen Müslümanlardan olabilmek için önemli olduğunun altını çizdi. Medyanın ve Batılı egemen sistemlerin gündem oluştururken ikiyüzlü davrandığını söyleyen Kaya, Müslümanların kendi haber alanlarını ve söylemlerini oluşturması gerektiğini belirtti.

Turan Kışlakçı ise Mısır’ın son on yıllık tarihini ele alarak yaşanan olaylara açıklık getirdi. Kışlakçı, 100 yıl öncesiyle bugünü karşılaştırarak yaşanan birçok olayın aynı olduğuna hatta görüşmelerin bile aynı yerde yapıldığına dikkat çekti. Trablusgarp Savaşı’ndan bugüne ümmetin dertlerinin değişmediğinden bahseden Kışlakçı,  bu hüzne direnen, örnek teşkil eden insanların hayatlarından anekdotlar sundu. Müslümanların birbirinden habersiz olduğundan yakınan Kışlakçı, öğrencilerin dil öğrenmesinin ümmete ulaşmada kolaylık sağlayacağını vurguladı.

Panel, soru cevap bölümünün ardından sona erdi.  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/12014-12-26-01-00-16pm.JPG
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/22014-12-26-01-00-17pm.JPG
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/32014-12-26-01-00-18pm.JPG
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/42014-12-26-01-00-18pm.JPG
  • http://sks.fsm.edu.tr/resimler/upload/52014-12-26-01-00-19pm.JPG

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi